واکنش بایدن به عکس بازداشت ترامپ

واکنش بایدن به عکس بازداشت ترامپ

جو ، رئیس‌جمهور به انتشار عکس بازداشت «دونالد »، رئیس‌جمهور سابق آمریکا واکنش نشان داد و گفت که او «آدم خوش‌تیپی است.»

دونالد ترامپ روز پنجشنبه ساعت 19:30 (به وقت محلی) برای رسیدگی به اتهامات خود در پرونده تلاش برای تغییر نتیجه انتخابات در ایالت جورجیا در سال ۲۰۲۰ خودش را تسلیم بازداشتگاه فولتون کرد.

او به مدت 20 دقیقه بازداشت بود و بعد از آن به قید وثیقه 200 هزار دلاری از این زندان آزاد شد. در این زندان از ترامپ برای نخستین بار عکس بازداشت گرفته شد که دقایقی بعد منتشر شد.

بایدن در جمع خبرنگاران گفت که این عکس را دیده است و با لحنی کنایه‌آمیز ترامپ را «فردی خوش‌تیپ» توصیف کرد.

ترامپ در روزهای گذشته حملاتش علیه بایدن را افزایش داده است. او روز پنجشنبه گفته بود بایدن تا انتخابات ریاست‌جمهوری 2024 زنده نخواهد ماند.

از جمله موضوعات دیگری که بایدن درباره آن اظهارنظر کرد مرگ «یوگنی پریگوژین»، فرمانده ارتش خصوصی واگنر در اثر سقوط هواپیمای شخصی او در شمال غرب مسکو بود.

بایدن گفت آمریکا در حال حاضر در تلاش است متوجه شود چه چیزی باعث سقوط هواپیمای پریگوژین شده است.

روزنامه‌های نیویورک‌تایمز و وال‌استریت‌ژورنال روز پنجشنبه با استناد به مقام‌های غربی که اشاره‌ای به نام آنها نشد مدعی شده‌ بودند انفجار بمب عامل سقوط هواپیمای حامل پریگوژین بوده است.

روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از مقام‌های آمریکایی و سایر کشورهای غربی نوشت احتمالاً انفجار یک بمب در هواپیمای حامل پریگوژین باعث سقوط آن در روز چهارشنبه و مرگ تمامی سرنشین‌های آن بوده است.

واکنش بایدن به عکس بازداشت ترامپ

نیویورک‌تایمز با بیان اینکه این نتیجه‌گیری مربوط به «گزارش‌های اطلاعاتی مقدماتی» است نوشت که هنوز هیچ جمع‌بندی قطعی در این خصوص حاصل نشده است. وقوع انفجار در حال حاضر اصلی‌ترین فرضیه درباره دلیل سقوط این هواپیما در منطقه‌ای بین مسکو و سن‌پطرزبورگ در روز چهارشنبه است.

در همین حال، وزارت دفاع آمریکا روز گذشته ادعاها درباره اصابت موشک به این هواپیما را رد کرد و گفت که چنین گزارش‌هایی دقیق نیستند.

روز چهارشنبه منابع خبری از سقوط یک هواپیمای سبک متعلق به یوگنی پریگوژین در شمال غرب مسکو خبر داده و ساعاتی بعد اعلام کردند او نیز در این سانحه به همراه ۹ سرنشین دیگر هواپیما جانشان را از دست داده‌اند.

پریگوژین ۶۲ ساله فرمانده شرکت نظامی خصوصی واگنر بود که تا چندی قبل تحت حمایت کرملین قرار داشت. به پریگوژین لقب «سر آشپز پوتین» داده شده بود زیرا مشهور بود که پوتین در رستوران‌های او غذا می‌خورد و با بعضی از غذاخوری‌های او قراردادهای دولتی امضا کرده بود.

نام گروه واگنر از چند ماه پیش که خبرهایی از عزیمت آنها به اوکراین برای کمک به نیروهای ارتش روسیه در جنگ منتشر شده بود بر سر زبان‌ها افتاد. هنگامی که اختلافاتی میان پریگوژین با فرماندهان ارتش روسیه بروز کرد گروه واگنر معروف‌تر از هر زمان دیگر شده بود.

اوج اختلافات پریگوژین با ارتش روسیه سوم تیرماه سال جاری به صحنه نمایش در آمد. او بعد از متهم کردن نیروهای ارتش روسیه به حمله به مواضع این گروه، شورشی را علیه روسیه رهبری کرد که البته تنها ۲۴ ساعت دوام داشت و با وساطت بلاروس به پایان رسید.

مقام‌های برخی از کشورهای غربی در روزهای گذشته سقوط هواپیما و مرگ پریگوژین را به انتقام‌جویی ولادیمیر پوتین بابت این شورش ناکام نسبت داده‌اند. روسیه این ادعاها را رد کرده است.