وعده پوچ تسهیلات مسکن روستایی / تاخیر در ابلاغ آیین نامه وام ۳۵۰ میلیونی

وام مسکن روستایی یکی از برنامه‌های دولتی است که با هدف ارائه کمک‌های مالی به خانوارهای روستایی برای ساخت، تعمیر و بهسازی مسکن در مناطق روستایی اجرا می‌شود. چندی پیش خبر افزایش سقف تسهیلات مسکن روستایی اعلام شد، اما تاخیر در ابلاغ آیین نامه اعطای این وام چالش برانگیز شده است.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی به بیان توضیحاتی درباره لزوم ابلاغ هر چه زودتر آیین نامه اعطای وام مسکن روستایی پرداخت.

حسین محمد صالحی دارانی عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی درباره تأخیر دولت در ابلاغ آیین‌نامه تصویب شده وام ۳۵۰ میلیونی مسکن روستایی و دلیل این تأخیر گفت: بحث مسکن و مسکن ملی در کلان شهرها و روستاها به دلیل اشکالات فراوانی که دارد، طرح ناموفقی خواهد بود.

وی در ادامه بیان کرد: علاوه بر تأخیر دولت در ابلاغ این آیین‌نامه‌ها بانک‌ها هم مشکلات زیادی برای مردم به وجود می‌آورند مثل سختگیری در ارائه ضامن که مردم روستا در ارائه کارمند رسمی برای ضمانت وام مشکل دارند.

صالحی دارانی افزود: مبلغ اقساط این وام‌ها هم اکثراً زیاد است و روستاییان توان بازپرداخت آن را ندارد. البته مبلغ بازپرداخت به حدی زیاد است که حتی شهرنشینان و کسانی که درآمد ثابت هم دارند نمی‌تواند اقساط این وام را بپردازند.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها افزود: وام مسکن روستایی می‌تواند به مردم کمک کند تا خانه دار شوند البته شرایط آن باید کمی تسهیل شود.

این نماینده مجلس یازدهم گفت: بعد از اصلاح شیوه پرداخت این وام‌ها در گام بعدی دولت باید آیین‌نامه‌های اعطای وام مسکن روستایی را زودتر تصویب و ابلاغ کند تا گرانی و تورم باعث نشود که این مبلغ ارزش خود را از دست بدهد.

پیشنهاد فر نیوز
توزیع روزانه بیش از ۵۰۰ تن گوشت قرمز تنظیم بازار در تهران

صالحی دارانی گفت: این اقدامات مسبوق به سابقه است و دولت سال قبل هم وام مسکن روستایی را در ۳ ماه انتهایی سال ابلاغ کرد و این مسئله باعث شد که روستاییان نتوانند از این وام برخوردار شوند. امسال هم نیمه اول سال را پشت سر گذاشته‌ایم و در حال ورود به فصل سرد سال هستیم و اگر ابلاغ این آیین‌نامه به تأخیر بیفتد شرایط سال قبل تکرار می‌شود.