وقتی بایدن رشوه می گیرد

وقتی بایدن رشوه می گیرد

«ویکتور شوکین» دادستان کل پیشین در مصاحبه با شبکه «فاکس‌نیوز» گفته است که «جو » رئیس‌جمهور ایالات متحده در زمانیکه در دوران ریاست‌جمهوری «باراک اوباما» بعنوان معاون رئیس‌جمهور فعالیت داشت از شرکت انرژی «بوریسما» دریافت کرده بود تا برای اخراج شوکین در سال 2016 به دولت اوکراین فشار آورد.

بر اساس این گزارش، شوکین گفته است که در دوران اوباما به دلیل تحقیق درباره شرکت انرژی بوریسما که «هانتر بایدن» پسر بایدن از اعضای هیأت مدیره آن بود، اخراج شده است.

دادستان کل پیشین اوکراین تصریح کرد که جو بایدن در سال 2016 به «پترو پروشنکو» رئیس‌جمهور وقت اوکراین فشار آورده تا شوکین را به دلیل تحقیق درباره شرکت بوریسما اخراج کند.

شوکین تصریح کرد که هم پروشنکو و هم جو بایدن متوجه شده بودند که اگر او اجازه ادامه تحقیق درباره بوریسما را دریافت می‌کرد، «حقایقی درباره فعالیت‌های فساد» هانتر بایدن و «دوون آرچر» یکی دیگر از مدیران آمریکایی بوریسما و افراد دیگر فاش می‌شد.

وقتی بایدن رشوه می گیرد

با این‌حال در آن زمان، پروشنکو، نسخه متفاوتی از ماجراها ارائه داد و مدعی شد که شوکین به دلیل عدم توانایی در مبارزه با فساد در اوکراین اخراج شده است.

شوکین تصریح کرد که «اعتقاد شخصی محکمی» دارد که هم جو و هم هانتر بایدن در ارتباط با پرونده بوریسما رشوه دریافت کرده‌اند.

وی سپس این سؤال را مطرح کرد: «آن‌ها رشوه دریافت کردند و این حقیقت که جو بایدن یک میلیارد دلار آمریکا را در قبال اخراج من دریافت کرد، به تنهایی نمونه‌ای از فساد نیست؟»

این مقام سابق اوکراینی سپس به مصاحبه سال 2018 «جو بایدن» اشاره کرد که در آن جو بایدن به خود می بالید که در سال 2015 تهدید کرده بود که یک میلیارد دلار وام آمریکا تنها در صورتی پرداخت می‌شود که شوکین اخراج شود.

با این‌حال، «یان سامز» سخنگوی کاخ سفید، اظهارات شوکین را تکذیب کرد و شبکه فاکس‌نیوز را برای «فراهم آوردن زمینه برای مطرح شدن دروغ‌های یک دادستان سابق اوکراینی که معاونش، دفتر کار این دادستان را «محل فساد» دانسته بود» مورد انتقاد و سرزنش قرار داد.

اتهامات مربوط به فساد جو و هانتر بایدن در ماه ژوئن از سوی سناتور «لیندسی گراهام» و «چاک گراسی» سناتورهای جمهوری‌خواه مطرح شد که فایلی از اطلاعات محرمانه اف بی آی را منتشر کردند.

طبق اسناد فوق، ظاهراً «نیکلای زلوچفسکی» مالک بوریسما به یک منبع محرمانه «بسیار معتبر» گفته است که جو و هانتر بایدن هر کدام 5 میلیون دلار برای استفاده از نفوذ سیاسی خود در کی‌یف دریافت کرده‌اند.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور پیشین ایالات متحده آمریکا بارها در تریبون‌های مختلف، خانواده بایدن به خصوص هانتر را فاسد خطاب کرده است که باید تحت پیگرد قرار گیرد.