پل جدید ایران و آذربایجان امروز افتتاح می‌شود

پل جدید ایران و آذربایجان امروز افتتاح می‌شود

با حضور وزیر راه و شهرسازی؛
پل جدید ایران و آذربایجان امروز افتتاح می‌شود

پل مرزی جدید ایران و جمهوری آذربایجان امروز با حضور مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی مقامات این کشور به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش بازار، همزمان با سفر وزیر راه و شهرسازی ضمن بازدید از طرح ها و پروژه های در حال احداث نهضت ملی مسکن در سایت شهرک شهید سلیمانی، تعداد ۶۶۰۰ واحد مسکونی شهری و روستایی به صورت همزمان در استان اردبیل افتتاح خواهند شد.

۶۶۰۰ واحد مسکونی با زیربنای ۵۹۰۸۶۰ مترمربع و قیمت تمام شده ۵۲۷۱۱ میلیارد ریال در قالب های طرح ملی مسکن، بافت های فرسوده، خودمالکی و مسکن های روستایی در این سفر افتتاح و تحویل متقاضیان خواهد شد. از این تعداد ۷۵۲ واحد مسکونی شهری و تعداد ۵۸۴۸ واحد مسکونی روستایی در استان اردبیل به بهره برداری خواهند رسید.

از این تعداد ۲۱۰ واحد مسکونی متعلق به پروژه شهید پیران واقع در شهرک اندیشه ۲ اردبیل، تعداد ۱۵۰ واحد مسکونی متعلق به پروژه شهید پاریاب واقع در خیابان داروپخش اردبیل، تعداد ۱۳۰ واحد مسکونی بصورت خودمالکی در قالب اجرای طرح نهضت ملی مسکن در شهرها و تعداد ۲۶۲ واحد مسکونی در بافت های فرسوده و سکونتگاههای غیر رسمی توسط خود متقاضیان و با مدیریت اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل احداث شده است.

همچنین با حضور مهرداد بذرپاش و شاهین مصطفی یف معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان به عنوان رؤسای کمیسیون‌های مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان پل جدید مرزی اتومبیل‌رو بر روی رودخانه آستاراچای در مرز آستارا افتتاح خواهد شد.

پل مرزی اتومبیل‌رو آستاراچای به طول ۸۹ متر و عرض ۳۰.۶ متر با اعتبار ۵.۸ میلیون یورو در حد فاصل ۵۰ متری ضلع شمالی پل ریلی آستارا توسط طرف آذربایجانی احداث شده است تا کامیون‌های خالی از این پل و راه دسترسی موقت به پایانه مرزی موقت آستارا، وارد کشور شوند. کامیون‌های پر از پل و پایانه قدیم برای برگشت استفاده می کنند.

همچنین محوطه پایانه مرزی موقت آستارا برای حضور کامیون‌ها ایمن سازی شده است. از طرفی در مسیر تردد کامیون ها نیز بر سر تقاطع، راه بند نصب شده است.

پایانه مرزی موقت آستارا و راه موقت دسترسی، طبق توافق با جمهوری آذربایجان برای انتقال کامیون‌های خالی به پایانه مرزی موقت و انجام رویه‌های مرزی در محل منتهی الیه پل جدید آستاراچای و نیز ارتقا مجموع عملکرد پایانه های قدیم و جدید به حدود ۸۰۰ دستگاه کامیون در روز احداث شده است.

دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل، شرکت در شورای مسکن استان و بازدید از ایستگاه راه آهن اردبیل – میانه از دیگر برنامه های سفر یک روزه مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی به اردبیل خواهد بود.