پوتین به ترکیه می‌رود

پوتین به ترکیه می‌رود

بعد انتشار اخباری مبنی بر رایزنی مقام‌های آنکارا و مسکو درباره سفر «ولادیمیر » رئیس جمهور فدراسیون به ، اکنون از انجام شدن این سفر در آینده نزدیک خبر می‌رسد.

روزنامه «ملیّت» امروز (دوشنبه) به نقل از منبع مطلع در دولت ترکیه نوشت که آنکارا روی سفر رئیس جمهور روسیه به این کشور در روزهای پیش رو حساب باز کرده است.

پیش از این، سخنگوی کرملین ضمن اشاره به تماس تلفنی رؤسای جمهور روسیه و ترکیه، گفته بود که پوتین و اردوغان برای برگزاری دیداری مشترک به میزبانی آنکارا توافق کرده‌اند.

در این گزارش آمده است: «آنکارا فعالیت دیپلماتیک خود [با روسیه] را افزایش داده و امیدوار است رئیس جمهور پوتین در روزهای آینده به ترکیه سفر کند».

ملیّت ضمن اشاره به اینکه احتمالا پوتین در روزهای پیش رو به ترکیه سفر می‌کند، نوشت که این اولین سفر رئیس جمهور روسیه به یکی از کشورهای عضو ناتو از زمان آغاز عملیات نظامی ویژه در اوکراین خواهد بود.

پیش از این نیز شبکه ریانووستی به نقل از یک منبع مطلع در دولت ترکیه خبر داده بود که نمایندگان آنکارا و مسکو در حال رایزنی درباره تاریخ و مکان برگزاری دیدار پوتین و اردوغان هستند.

این روزنامه ترکیه‌ای همچنین گزارش داد که در آستانه سفر پوتین، «آنکارا فعالیت‌های دیپلماتیک خود برای رسیدگی به مشکلات در مسیر طرح توافق صادرات غلات اوکراین از دریای سیاه را بیش از پیش افزایش داده است».

از سوی دیگر منابع مطلع در آنکارا گفته بودند که دولت ترکیه در حال مذاکره با غرب جهت گرفتن ضمانت‌هایی برای اجرای بخش مربوط به روسیه در توافق صادرات غلات و امکان تمدید دوباره آن است.

پوتین به زودی به ترکیه می‌آید

توافق صادرات غلات از دریای سیاه، که توسط نمایندگان روسیه، ترکیه، اوکراین و سازمان ملل در تاریخ ۲۲ جولای ۲۰۲۲ امضا شد، شامل صادرات غلات، مواد غذایی و کود اوکراین از طریق سه بندر این کشور در سواحل دریای سیاه است. این توافق در ۲۲ جولای امسال در پی موافقت نکردن روسیه با تمدید آن، فسخ گردید.

روسیه و اوکراین مجموعا نزدیک به یک سوم عرضه جهانی گندم را تشکیل می‌دهند. اوکراین همچنین صادرکننده عمده ذرت، جو، روغن آفتابگردان و روغن کلزا است. به گفته سازمان ملل ۳۶ کشور جهان بیش از نیمی از نیاز گندم خود را از طریق اوکراین و روسیه تامین می‌کنند.