پیش‌بینی اختصاص ۲۸ هزار میلیارد تومان اعتبار به فارس در سفر دوم رئیس‌جمهور

پیش‌بینی اختصاص ۲۸ هزار میلیارد تومان اعتبار به فارس در سفر دوم رئیس‌جمهور

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس گفت: اعتبارات پیش‌بینی شده در سفر دوم رئیس‌جمهور به فارس، ۲۸ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، احمد علی افکاری امروز _ شنبه سیزدهم آبان_ در نشست خبری خود با خبرنگاران اظهار کرد: در سفر اول ریاست جمهوری تحقق استانی ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود که سازمان برنامه و بودجه کشور ۱۱۷ درصد تحقق داشت و بیش از آنچه که در تعهد داشته است تأمین منابع مالی صورت گرفت.

وی افزود: در سفر اول تخصیص اعتباری مناسب برای استان فارس صورت نگرفت اما در سفر دوم این موضوع جبران شد و بالغ بر ۲۸ هزار میلیارد تومان اعتبارات تملک دارایی پیش بینی شد که تا یک ماه آینده میزان رقم قطعی اعلام خواهد شد.

فارس استان پایلوت بهبود بهره‌وری مصرف آب در کشور معرفی شد

سرپرست معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی فارس در ادامه این نشست با اشاره به اینکه سند آمایش به عنوان مهم‌ترین سند بالا دست برنامه ریزی در سازمان مورد توجه قرار گرفت، خبر داد: تا پایان سال جاری برای ۳۷ شهرستان فارس سند توسعه بر مبنای برش آمایش برای شهرستان‌ها تدوین خواهد شد.

رضا موسوی محسنی افزود: در هر سال ۲۹۶ روستا را از حیث اشتغال روستایی و زنجیره روستایی در دستور کار قرار است.

وی تصریح کرد: طی هفته گذشته این اجازه صادر شد که برای اولین بار یک سند توسعه روستایی به عنوان پیوست سند برنامه هفتم داشته باشیم.

سرپرست معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی فارس با اشاره به اینکه این اقدام یک ویژگی بزرگ برای ما داشت، گفت: این اقدام موجب خواهد شد تا یک پیوستگی میان آمایش ملی، استان، شهرستان و سند توسعه روستایی خواهیم داشت تا هر چه بهتر مدل‌های برنامه ریزی را دنبال کنیم.

محسنی خاطر نشان کرد: در نشست با رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، به واسطه اینکه موضوع آب یکی از مشکلات اصلی در کشور است، مقرر شد تا استان فارس به عنوان استان پایلوت بهبود بهره‌وری مصرف آب در کشور مطرح باشد و دو حوزه آبریز طشک و بختگان به عنوان نمونه مطالعه در نظر گرفته شود تا بتوان در حوزه روستایی و کشاورزی یک چارچوب خاص دنبال شود.

فارس در رتبه ششم کمترین نرخ تورم کشور قرار دارد

در این نشست معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی فارس در سخنانی تصریح کرد: مرکز آمار ایران از سال آینده ششمین سرشماری عمومی کشاورزی را انجام خواهد داد.

سعید رضا زارعی در ادامه به ارائه آمار در حوزه نرخ تورم و بیکاری پرداخت و تصریح کرد: بر اساس اعلام مرکز آمار کشور نرخ تورم سالانه استان فارس تا پایان مهر ماه جاری ۴۳.۹ درصد بوده است و این میزان در کشور ۴۵.۵ درصد بوده است که این میزان نشان دهنده کاهش نرخ تورم در مهرماه برای فارس بوده است.

وی خاطر نشان کرد: استان یزد بیشترین نرخ تورم دروازه ماهه را داشته است و استان فارس رتبه ششم کمترین نرخ تورم را داشته است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی فارس اضافه کرد: نرخ تورم نقطه به نقطه استان فارس در مهر ماه ۳۹.۴ درصد و نرخ تورم ماهانه ۲.۸ درصد بوده است.

وی در خصوص نرخ بیکاری گفت: بر اساس اعلام مرکز آمار کشور در تابستان گذشته استان فارس با ۶.۸ درصد کمترین رتبه داشته است که در مقایسه با سال قبل این میزان کمترین در کشور بوده است.

رشد ۶۵ درصدی اعتبارات استان فارس در حوزه عمرانی

در ادامه این نشست معاون بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی فارس اظهار کرد: مبلغ اعتبارات عمرانی استان بیش از ۵ هزار میلیارد تومان است که در مقایسه با اعتبارات سال گذشته رشد ۶۵ درصدی داشته است.

عبدالحمید سنگی افزود: اعتبارات استانی شامل ۲۷ صدم درصد مالیات بر ارزش افزوده، ۳ درصد نفت و گاز و اعتبارات توازن است.

وی خاطر نشان کرد: مجموع اعتبارات هزینه‌ای ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است که میان ۲۴ دستگاه اجرایی مشمول استان توزیع می‌شود و تاکنون بیش از ۵۶ درصد از این اعتبارات تحقق یافته است.

معاون بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی فارس اضافه کرد: در سفر اول ریاست جمهوری اعتبارات سفر ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود و پس از آن ۵ هزار و یکصد و یازده میلیارد تومان متمم افزوده شد.

سنگی با بیان اینکه پروژه‌های مهم و تأثیرگذار و نیمه تمام در سفر دوم گنجانده شد که تعهدات دولت در سال جاری و سال ۱۴۰۳ است، اظهار امیدواری کرد: با تخصیص اعتبارات شاهد افتتاح و بهره برداری از پروژه‌های مهم استان خواهیم بود.

کد خبر 701441