کمک ۴۴ میلیارد دلاری آمریکا به اوکراین از زمان آغاز جنگ با روسیه

کمک ۴۴ میلیارد دلاری آمریکا به اوکراین از زمان آغاز جنگ با روسیه

همزمان با اعلام متناوب کمک‌های نظامی کشورهای غربی به سردمداری به برای تداوم جنگ با ، پنتاگون رقم کل حمایت‌های نظامی ارائه شده به کی‌یف از زمان آغاز درگیری‌ها را اعلام کرد.

وزارت دفاع آمریکا شامگاه چهارشنبه اعلام کرد که دولت «جو بایدن» رئیس جمهور این کشور از زمان آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در منطقه دونباس و شروع جنگ اوکراین با این کشور، بیش از ۴۳.۷ میلیارد دلار به کی‌یف کمک نظامی ارائه داده است.

به نوشته وبگاه اطلاع‌رسانی پنتاگون، در بیانیه این وزارتخانه آمده است: «آمریکا در زمان ریاست جمهوری [جو] بایدن، مجموعاً بیش از ۴۳.۷میلیارد دلار کمک امنیتی به اوکراین وعده داده که ۴۳ میلیارد دلار آن بعد از تاریخ ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (شروع جنگ با روسیه) بوده است».

وزارت دفاع آمریکا همچنین اعلام کرد که جدیدترین بسته کمک نظامی به اوکراین بالغ بر ۲۰۰ میلیون دلار خواهد بود که شامل مهمات برای سامانه‌های پدافند موشکی پاتریوت، سامانه های موشک‌انداز چندگانه هایمارس، تجهیزات توپخانه‌ای، تانک و همچنین انواع موشک‌های ضد زره می‌شود.

ارتش اوکراین چهارم ژوئن ضدحملات خود را که تبلیغ زیادی برای آن کرده بود، آغاز کرد. علی‌رغم سیلی از تجهیزاتی که غرب در اختیار کی‌یف قرار داده، این کشور نتوانسته موفقیت‌ چشمگیری در مقابل روسیه به دست آورد و متحمل تلفات و خسارات سنگین شده است. روزنامه آمریکایی با استناد به برآوردهای مقام‌ها و تحلیلگران غربی گزارش داده بیش از ۱۵۰ هزار نیروی اوکراینی از فوریه ۲۰۲۲ (آغاز درگیری‌ها در اوکراین) کشته و زخمی شده‌اند.

کمک ۴۴ میلیارد دلاری آمریکا به اوکراین از زمان آغاز جنگ با روسیه

پیش از این،‌ منابع مطلع در واشنگتن گفته بودند که رئیس جمهور آمریکا قصد دارد از کنگره این کشور ۱۰ میلیارد دلار بودجه دیگر برای کمک نظامی به اوکراین درخواست کند.

با این حال، اتحادیه اروپا همچنان بزرگترین کمک‌کننده مالی به اوکراین از زمان آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه است که ۱۱.۴۳ میلیارد دلار وام تحت مکانیسم کمک‌های مالی کلان به کی‌یف ارائه کرده است. اوکراین همچنین ۳.۵۹ میلیارد دلار از صندوق بین‌المللی پول و ۱.۷۶ میلیارد دلار از کانادا کمک مالی دریافت کرده است.