گام بزرگ مجلس به سمت سربازی حرفه‌ای

گام بزرگ مجلس به سمت سربازی حرفه‌ای

مهدی عسگری عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی درباره‌ی مصوبه‌ی اصلاح دوره‌های خدمت وظیفه که در جلسه‌ی کمیسیون تلفیق روز ۲۲ مردادماه تصویب شد، گفت: در جلسه‌ی کمیسیون تلفیق مصوبه‌ی مهمی را در مورد اصلاح دوره‌ی خدمت وظیفه و حرکت به سمت سربازی حرفه‌ای داشتیم. این مصوبه یکی از مطالبات جدی جوانان در این خصوص بود که از مدت‌ها پیش مورد پیگیری واقع شده بود.

وی در ادامه افزود: طبق این مصوبه، ستاد کل نیروهای مسلح مکلف شد تا مقررات مربوط به نظام وظیفه را مورد بازنگری قرار دهد و کاهش دوره‌ی خدمت نظام وظیفه، کاهش تعداد نیاز به سرباز از طریق جایگزینی سایر عضویت‌ها و همچنین فراهم کردن شرایط سربازیِ پاره‌وقت را در مواردی که امکان‌پذیر است، در اولویت قرار دهد، این اصلاحات، پس از آماده‌سازی توسط ستاد کل نیروهای مسلح برای تصویب نهایی به فرماندهی کل قوا ارائه می شود.

نماینده مردم شریف کرج، فردیس و اشتهارد با اشاره به تعیین تکلیف مشمولان غایب، خاطرنشان کرد: در ارتباط با مشمولان غایب، ستاد کل نیروهای مسلح مکلف شد تا وضعیت مشمولان غایب را تعیین تکلیف کند، از جمله مشمولانی که بیش از سه فرزند دارند و همچنین مشمولان بالای ۳۵ سال که دارای دو فرزند هستند نیز از خدمت نظام وظیفه طبق مصوبه‌ی کمیسیون تلفیق برنامه‌ی هفتم معاف شدند.

عسگری اضافه کرد: مصوبه‌ی اصلاح دوره‌ی خدمت نظام وظیفه باید در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تائید شود و پس از آن نیز به تائید شورای نگهبان برسد.

گام بزرگ مجلس به سمت سربازی حرفه‌ای

عضو کمیسیون تلفیق لایحه برنامه‌ی هفتم توسعه در این خصوص، اظهار داشت: کمیسیون در این جلسه، فصل مربوط به مباحث دفاعی و امنیتی لایحه برنامه هفتم توسعه را مورد بررسی قرار داد.

وی با اشاره به ماده ۱۰۲ لایحه برنامه هفتم، افزود: کمیسیون در جریان این لایحه دولت را مکلف کرد تا پیرو بودجه سالیانه کشور حداقل ۵ درصد از منابع را برای تقویت بنیه دفاعی تخصیص دهد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: همچنین کمیسیون وزارت دفاع را مکلف کرد تا سرریز بخش فناوری خود را با مشارکت بخش خصوصی در صنایع هوایی، دریایی، انرژی، خودرو، معدن و کشاورزی مورد استفاده قرار دهد.

ایشان با اشاره به سایر محتویات ماده ۱۰۲ لایحه برنامه هفتم، ادامه داد: پیرو مصوبه کمیسیون تلفیق، ستاد کل نیروهای مسلح موظف است به منظور تحکیم، دفاع از استقلال، تمامیت ارضی کشور، استفاده بهینه از ظرفیت‌های ملی و ایجاد انگیزه لازم برای جوانان در انجام خدمت وظیفه و رشد تعالی و توانمندسازی و افزایش مهارت‌های آنها نسبت به تدوین ساز و کار بهینه‌سازی و استحکام بخشی نظام خدمت وظیفه عمومی نسبت به اصلاح مقررات ذی‌ربط از جمله کاهش مدت خدمت وظیفه عمومی، کاهش نیاز به سرباز از طریق جایگزینی سایر عضویت‌ها، کاهش نیاز به خدمت پیوسته سربازان و پاره وقت نمودن خدمت سربازی برای بخشی از مشاغل سربازی به همراه الزامات آن اعم از فرهنگ سازی اقدام و به تصویب فرمانده معظم کل قوا برساند. به واقع این مصوبه بعد از تصویب مقام معظم رهبری قابلیت اجرا دارد.

رئیس فراکسیون دیپلماسی اقتصادی مجلس افزود: همچنین کمیسیون مصوب کرد که در طول سال‌های اجرای برنامه، مشمولان دارای ۳ فرزند و بیشتر، مشمولان بالای ۳۵ سال دارای دو فرزند از خدمت سربازی معاف شوند. همچنین ستاد کل نیروهای مسلح مکلف شد در راستای تعیین تکلیف مشمولان غائب به نحوی برنامه‌ریزی نمایند.

وی بیان کرد: همچنین کمیسیون مصوب کرد که وزارت دفاع مجاز است نسبت به مولدسازی اموال غیرمنقول خود اقدام کرده و بعد از واریز منابع حاصله به خزانه، این منابع را صرف تقویت و توسعه زیرساخت‌های صنایع دفاعی نیروهای مسلح کند.

نماینده مردم شریف کرج، فردیس و اشتهارد با اشاره به مصوبه کمیسیون درباره فعالیت بسیج، بیان کرد: در راستای این مصوبه دولت مکلف شد تا در حوزه های مختلف اعم از حوزه های دفاعی، فرهنگی و اجتماعی نسبت به تقویت بسیج مستضعفین در کشور اقدام کند.