یعقوب محمودیان به عنوان مدیرعامل منطقه آزاد تجاری قصرشیرین معرفی و از خدمات «نادر نادری» مدیر اجرایی پیشین این منطقه تقدیر شد.

یعقوب محمودیان» به عنوان مدیرعامل منطقه آزاد تجاری قصرشیرین معرفی و از خدمات «نادر نادری» مدیر اجرایی پیشین این منطقه تقدیر شد.

حجت‌الله عبدالملکی دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، امروز (۲۵ فروردین) در نشست معارفه مدیرعامل منطقه آزاد تجاری قصرشیرین، از وجود ۴۸ منطقه آزاد  و ویژه در کشور یاد کرد و گفت: قصرشیرین دوازدهمین منطقه آزاد تجاری و صنعتی است که کار خود را آغاز می‌کند.

وی گفت: مناطق آزاد و ویژه فارغ از جایگاهی که در هر استان دارند، مناطقی ملی و بین‌المللی  و متعلق به همه مردم و ایران هستند و سرپنجه‌های اقتصاد ایران در عرصه بین‌المللی به شمار می‌روند و از همین رو باید با این رویکرد دیده شوند.

عبدالملکی همچنین با بیان کرمانشاه نیز میزبان یکی از این مناطق آزاد تجاری است، خاطرنشان کرد: برای سال ۱۴۰۳ از محل عواض مواصلاتی کالاهای تجاری بودجه‌ای را به این منطقه اختصاص می‌دهیم، اما در کنار آن باید منابع استانی نیز برای شروع به کار اولیه منطقه لحاظ شود و پس از آن منطقه آزاد تجاری قصرشیرین خود به سودآوری خوبی خواهد رسید.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور از تجارب کاری «یعقوب محمودیان» مدیرعامل منطقه آزاد تجاری قصرشیرین یاد کرد که هم اقتصاددان بوده و هم بواسطه کار در منطقه آزاد تجاری قشم با ادبیات مناطق آزاد تجاری آشنا است و گفت: از ظرفیت دکتر نادری مدیر اجرایی پیشین این منطقه نیز در هیات مدیره استفاده خواهد شد.

به دنبال مدیریت «شیشه‌ای» منطقه آزاد تجاری قصرشیرین هستیم

به گزارش ایسنا، یعقوب محمودیان مدیرعامل منطقه آزاد تجاری قصرشیرین نیز از مزیت‌های متعدد این منطقه یاد کرد و گفت: چنانچه موانع را برداریم و زیرساخت‌ها را فراهم کنیم، شاهد رونق خود به خودی منطقه خواهیم بود.

وی حرکت شتاب‌زده در منطقه آزاد تجاری قصرشیرین را مانعی برای رشد و پیشرفت آن دانست و خاطرنشان کرد: اکنون برای جذب سرمایه‌گذار در منطقه زود است و ابتدا باید کارهایی از قبیل طرح تفصیلی، فراهم کردن زیرساخت‌های اولیه و … انجام شود.

مدیرعامل منطقه آزاد تجاری قصرشیرین از برنامه‌ریزی برای تدوین برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت برای منطقه آزاد تجاری قصرشیرین خبر داد و افزود: رونق این منطقه یک بعد ملی و بین‌المللی به کرمانشاه اضافه می‌کند.

محمودیان همچنین مدیریت منطقه آزاد تجاری قصرشیرین در اتاق شیشه‌ای را از اولویت‌های کاری خود برشمرد و عنوان کرد: معتقدم همه فرصت‌ها، امکانات، قراردادها و معاملات باید شفاف باشد و امکان استفاده از فرصت‌های برابر پیش روی همه قرار گیرد.

وی همچنین از اهمیت تعیین هیات مدیره منطقه نیز یاد و اظهار کرد: مستقر شدن هیات مدیره پیش نیاز شروع هرگونه اقدام در منطقه آزاد تجاری قصرشیرین است و پس از این سراغ کارهای مهمی از جمله نهایی کردن طرح جامع، تعیین تکلیف نقشه‌ها و طرح تفصیلی، کارهای زیربنایی و… خواهیم رفت.

لزوم اختصاص ۱۶۵۰ میلیارد تومان اعتبار به منطقه آزاد تجاری قصرشیرین

نادر نادری مدیر اجرایی پیشین منطقه آزاد تجاری قصرشیرین نیز از مهمترین اقدامات انجام شده در این منطقه یاد کرد که پیش بردن طرح جامع به عنوان مهمترین نیاز منطقه از مهمترین آنها بود که اکنون کار آن تقریبا به پایان رسیده و باید توسط هیات دولت به تصویب برسد.

وی همچنین از اخذ شناسه ملی برای اراضی ۷۲۲۳ هکتاری این منطقه خبر داد و افزود: یکصد فرصت و بسته سرمایه‌گذاری  برای منطقه ازاد تجاری قصرشیرین تدوین شده و در هشت نمایشگاه ملی و بین‌المللی فرصت‌ها و مزیت‌های این منطقه را معرفی کردیم.

مدیر اجرایی پیشین منطقه آزاد تجاری قصرشیرین اظهار کرد: تاکنون برای ۱۲۰ متقاضی سرمایه‌گذاری در این منطقه نیز تشکیل پرونده انجام شده است.

نادری سپس با اشاره به اهمیت فراهم کردن پنج زیرساخت اولیه اصلی شامل آب، برق، گاز، راه و خطوط مخابرات برای این منطقه، مجموع اعتباراتی که برای این منظور نیاز است را حدود ۱۶۵۰ میلیارد تومان برآورد کرد.

وی خواستار حمایت دولت از مناطق آزاد تجاری تازه تاسیس شد و افزود: پیشنهاد ما این است که به این هفت منطقه جدید حداقل هفت هزار میلیارد تومان از سوی دولت کمک شود که این امر نیازمند مطالبه گری استانداران و نمایندگان استان‌هایی است که اخیرا صاحب منطقه آزاد شده اند.

مدیر اجرایی پیشین منطقه آزاد تجاری قصرشیرین با اشاره به درآمد هزینه بودن مناطق آزاد تجاری و اینکه منطقه‌ای مانند قصرشیرین قطعا درآمدزایی خوبی خواهد داشت، اظهار کرد: تقاضا داریم دولت این حمایت اولیه حتی به صورت قرض و یا تسهیلات را انجام دهد تا بتوانیم منطقه را به درآمدزایی برسانیم.

نادری در پایان از منطقه آزاد تجاری قصرشیرین به عنوان دروازه تحول و توسعه استان کرمانشاه یاد کرد و راه‌ندازی پردیس دانشگاهی در این منطقه، تامین و تخصیص آب به میزان ۲۹ میلیون مترمکعب در سال، الحاق پایانه و گمرک خسروی به این منطقه و همچنین حرکت به سمت ایجاد مناطق آزاد تجاری مشترک با عراق به عنوان بازار هدف اصلی را از جمله مواردی دانست که باید پیگیری شود.

در پایان این نشست، از یکصد بسته سرمایه‌گذاری تدوین شده برای منطقه آزاد تجاری قصرشیرین رونمایی شد.