۹ شباهت شهید رئیسی و سعید جلیلی

نه فرزندی در خارج از کشور دارند، نه آقازاده‌ای که مشکوک به استفاده از رانت باشد، و نه هیچ پرونده یا مورد مشکوک مالی و غیرمالی فساد. ساده‌زیستی: جلیلی و رئیسی هردو همیشه از زندگی لاکچری دور بوده‌اند. هردو در منزلی ساده در محله‌ای متوسط زندگی می‌کنند و هیچ‌گاه خبری درباره عروسی لاکچری فرزندان […]

نه فرزندی در خارج از کشور دارند، نه آقازاده‌ای که مشکوک به استفاده از رانت باشد، و نه هیچ پرونده یا مورد مشکوک مالی و غیرمالی فساد.

ساده‌زیستی: جلیلی و رئیسی هردو همیشه از زندگی لاکچری دور بوده‌اند. هردو در منزلی ساده در محله‌ای متوسط زندگی می‌کنند و هیچ‌گاه خبری درباره عروسی لاکچری فرزندان یا ویلای لواسان و امثال آن، از آن‌ها منتشر نشده‌است.

جلیلی تیبا دارد و رئیسی خودرو نداشت اما خودش گفته بود همسرش یک خودروی ایرانی دارد.

تلاش و خستگی‌ناپذیری: جلیلی مانند شهید رئیسی در سال‌های اخیر به تمام استان‌ها سفر داشته. آن‌هم نه یک‌بار بلکه ۱۲۰ سفر استانی و سفر به ۶۰۰۰ روستا داشته و شناخت کاملی از نخبگان و ظرفیت‌ها و مسائل خاص استان‌ها دارد.

او هم مانند رئیسی مرد پشت میز نشستن و گزارش گرفتن نیست.

مبارزه با فساد: همانطور که شهید رئیسی در قوه قضائیه و دولت، با فساد مبارزه کرد، جلیلی هم طرح های متعدد در راستای اصلاح ساختارهای فسادزا ارائه کرد و به مرحله اجرا و تحقق در دولت رساند.

منش انقلابی: رهبری گفتند شهید رئیسی نماد شعارهای انقلاب بود. جلیلی نیز بیش از هرکسی مورد هراس دشمنان است و پرتکرار ترین توصیف درباره جلیلی در رسانه‌های دشمنان «مرد نزدیک به رهبر ایران» است.

اخلاق‌مداری: همانطور که شهید رئیسی در مناظرات، اهل تخریب و تندروی و بگم‌بگم نبودند، دکتر جلیلی نیز کاملا کارشناسی و علمی در مناظرات ظاهر می‌شد.

او علی‌رغم داده‌های متعددی که طی ۱۷ سال حضور در شورای عالی امنیت ملی برای تخریب طرف‌های مقابل داشت، بحث‌ها را به حاشیه نمی‌برد و حتی در صفحه اینستاگرامش تبلیغ رقبا را می‌کرد!

اخلاص و کتمان: این روزها هی فیلم و عکس‌هایی منتشر می‌شود از کارها و اقداماتی که شهید رئیسی انجام داده‌ بودند و از آن بی‌خبر بودیم.

یکی از دلایلی که خیلی‌ها می‌گویند جلیلی کارنامه ندارد، به همین دلیل است که خوشبختانه یا متاسفانه، ایشان اهل ارائه و اشاره به «کارهایی که انجام داده» نیست و تمرکز خودش و ستادش را میگذارد روی «کارهایی که میخواهد انجام دهد».

اما خیلی از طرح‌ها و برنامه‌هایی که اجرا شدند و مشکلات بزرگی از کشور حل کردند، حاصل طرح و پیگیری و تلاش ایشان بوده که انشالله به آن‌ها خواهیم پرداخت.

تعامل با جناح‌های مختلف: جلیلی هم مانند شهید رئیسی بین خودش و دیگران دیوار نمی‌کشد. کمااینکه پس از پیروزی روحانی گفت: «اگر مشکل مردم را بخاطر اینکه دولت دستمان نیست حل نکنیم، رذالت است.»

و ده‌ها طرح متعدد را به دولت روحانی ارائه کرد و به تحقق و اجرا رساند و اسمی هم از خودش نیاورد تا دولت از ترس رپرتاژ رسانه‌ای جلیلی، کار را متوقف نکند.

تواضع: فیلم‌های متعددی دیده‌ایم که وقتی به شهید رئیسی اظهار ارادتی می‌شود، ایشان فورا رهبری را برجسته می‌کنند.

یکی از مظاهر تواضع جلیلی، انتخابات سال ۹۶ بود که برای تبلیغ شهید رئیسی به بیش از ۲۷ استان سفر کرد و برنامه‌اش را کامل در اختیار ایشان قرار داد.

✍️ محمدحسین ابوطالبی